آموزش هارمونی

در این مقاله قصد داریم به آموزش هارمونی بپردازیم.

قبل از هر چیز باید بدانیم که هارمونی جزئی از لازمه های مهم و اصلی یک موزیسین می باشد که باید آن را به طور کامل آموزش دیده و  یاد گرفته باشد.

یعنی بعد از آموزش های تئوری باید به طور کامل آموزش هارمونی را نیز بگذراند  و آن را درک کند. در غیر این صورت دچار ضعف خواهند بود و در اجرا و انجام هماهنگ و یکپارچه آهنگ ها و صداها در کنار یکدیگر با مشکلاتی مهم و اساسی مواجه خواهند شد. در این مقاله آموزش هارمونی و نکاتی که باید بدانید را بیشتر برای شما شرح خواهیم داد.

 

در این مقاله مطالب زیر را فرا خواهید گرفت:

[stextbox id=’info’ direction=’rtl’]

  1. هارمونی چیست؟
  2. ریشه هارمونی از کجاست؟
  3. تاریخچه هارمونی چیست؟
  4. کاربرد هارمونی چیست؟
  5. هارمونی بسته و باز چیست؟
  6. بافت های هارمونی چیست؟
  7. آکورد چیست؟

 

[/stextbox]

 

هارمونی چیست؟

اگر بخواهید معنی اصلی هارمونی را درک کنید پیش از اینکه آموزش دیدن هارمونی را شروع کنید برای شما مثالی خواهیم زد:

هنگامی که شما آهنگی تک صدایی را گوش می دهید که فقط یک قسمت دارد به طور مثال گیتار، آهنگی بسیار زیبا با آخر بسیار ساده می باشد به شکلی که هر ثانیه یک نت به گوش شما می رسد، طبیعتا آهنگی که شما از این دستگاه می شنوید دارای یک بعد است و صدایی دیگر به شکل همزمان در کنار آن نمی شنوید، دقیقا هنگامی که قصد داشته باشیم نت هایی متفاوت در کنار این آهنگ بشنویم به دنیایی پا می گذاریم که هارمونی نامیده می شود.

در اصل زمانی که نت هایی متفاوت به صورت همزمان در کنار یکدیگر قرار می گیرند تا به گوش ما برسد با توجه به مشخصاتی صوتی که دارند امکان دارد آنها را یا خیلی زیبا و دلنشین یا خیلی بد و گوش خراش بشنویم. برای اینکه این آهنگ و صداها از قرار گرفتن کنار هم بسیار زیبا و دلنشین به گوش ما برسد قوانینی خاص موجود است که باید به دقت آنها را اجرا و بررسی نماییم.

 

ریشه هارمونی از کجاست؟

ریشه کلمه هارمونی به یونان بر می گردد، معنی هارمونی را هماهنگی تعریف می کنند. در واقع ریشه معنی هارمونی به معنی همبستگی و هماهنگی می باشد و نشان دهنده یکپارچگی در قسمت ها و ایجاد واحدی کامل می باشد. هارمونی مراحلی از مخلوط صداهایی می باشد که هنگام گوش دادن به آن می شود آن را تجزیه کرد.

این ترکیب در آهنگ ها و صدا در قرون وسطی ترکیب دو صدا یا آهنگ به شکل همزمان در فواصل 4 و 5 بوده است و در زمان رنسانس این ترکیب به 3 صدا افزایش یافته است. هر چقدر آهنگ ها توسعه یافتند فاصله های سوم و ششم و همینطور مختلط کردن آهنگ های گوناون به شکل همزمان نیز رواج پیدا کرد. هارمونی در زمان درخشیدن باروک پیدا شد. علمی که در هماهنگ کردن آهنگ ها در یک زمان وجود دارد بعضا به شکل عمودی آهنگ ها توجه می کند و متفاوت و جدای از شکل و مسیر افقی آهنگ ها می باشد.

 

تاریخچه هارمونی چیست؟

در انجام چند قسمتی کردن آهنگ ها دو مرحله در تاریخ موسیقی انجام شده است. روش هارمونی کردن از نگاه تاریخ و ریاضی، به مراحل فیثاغورث مرتبط می باشد. نخستین افرادی که با انجام مراحل و فرآیندهایی بر روی سیم ها با اندازه های مختلف و مرتبط کردن اندازه سیم ها به نت های آهنگ به شکل تئوری و هارمونی و همینطور انجام تمریناتی بر ستون که مایعی نیز در آنها موجود باشد، انجام دادند به دوران فیثاغورث و پیروانش مربوط می باشد.

بعد از آن آهنگ ها جهت هماهنگ شدن به شکل مشخصی از فاصله های مناسب برخوردار شدند. فواصل به وجود آمده شکل اصلی آهنگ را حفظ و هماهنگی های لازم را برای تمامی دستگاه های موسیقی ایجاد کرد.

 

کاربرد هارمونی چیست؟

آهنگ باخ، راک و بتهوونه اثر جان به شکل عامیانه درست است که آهنگ هایی گوناگون هستند ولی بعضی از آکوردهای یک شکل و همانند را می شود در هر سه مشاهده کرد. با توجه به آنکه آکوردهای متفاوت و گوناگونی هر روزه به زبان موسیقی اضافه می شوند ولی در کل برخی از آنها به شکل ثابت و همیشگی  ماندگار شده است.

 

هارمونی بسته و باز چیست؟

آکورد امکان دارد در زمان 4 قسمتی شدن در یکی از فرم های زیر قرار گیرد:

  1. موقعیت بسته یا فشرده شده
  2. موقعیت باز یا وسیع
  3. موقعیت آمیخته یا مخلوط شده

هنگامی که در موقعیت بسته باشد تمامی سه قسمت ذکر شده در فواصل سه و یا در نتیجه در فاصله چهارم همدیگر شکل میگیرند.

زمانی که در موقعیت باز قرار گیرند فواصل موجود در قسمت های ذکر شده بیشتر از 5 و 6 می باشد.

اما هنگامی که در موقعیت آمیخته باشد به خاطر اینکه قسمت ها ترکیبی از دو مرحله بالا است موقعیت آمیخته گفته می شود.

 

بافت های هارمونی چیست؟

هارمونی از دو بافت هوموفونیک و پولی فونیک تشکیل شده است.

در هوموفونیک آهنگ فقط به شکل خطی افقی می باشد که این نوع  از بافت را به وجود می آورد و نت های پشت سرهم عمودی ترین فکری می باشد که تشکیل هوموفونیک می دهد و آهنگ را همراهی می نماید.

در پولی فونیک همراه با دقت و توجه به اصل متصل کردن و مسیر عمودی نت های همزمان، مسیر و انجام افقی و جدای از هم قسمت ها هم بررسی و انجام می شود.

 

آکورد چیست؟

هنگامی که چندین نت به شکل هماهنگ و با هم اجرا گردند تشکیل آکورد می دهند. آکوردها به صورت های متفاوتی به وجود می آیند، برخی از آنها از روی یکدیگر قرار گرفتن فواصل 3 ، 4 ، 2 و دیگر فاصله ها ی متفاوت شکل می گیرند.

آکوردهایی که از 3 صدا تشکیل شده و بعد از آن هارمونی با ایجاد فاصله 3 از اصلی ترین و مهم ترین قوانین موسیقی غرب در قرون 7 میلادی تا قرون 20 بوده و می باشد. اکثر افراد مهم در این عرصه معتقد هستند که هارمونی در بهترین و با ارزش ترین حد خود در حال حاظر می باشد.

 

 

امیدوارم این مقاله پاسخگوی سوالات شما باشد.

ما اکیدا توصیه میکنیم پس از مطالعه مقاله آموزش هارمونی به مشاهده فول پک میکس و مسترینگ اقدام نمایید.