تداخل فرکانسی

تداخل فرکانسی

در این مقاله قصد داریم در رابطه با موضوع تداخل فرکانسی صحبت کنیم و روش های رفع این مشکل را مورد بررسی قرار دهیم.

خیلی از افراد تصور می کنند فرکانس صرفا جزئی از مباحث الکترونیک می باشد اما این چنین نیست و اصطلاح فرکانس بسیار ساده تر از این حرف ها است. اگر به محیط پیرامون خود توجه نمایید فرکانس ها را در نقاط مختلف  مشاهده خواهید کرد.

تداخل فرکانسی
تداخل فرکانسی

صداها و امواجی که در فضا وجود دارد در واقع همان فرکانس ها می باشند که صوت های منتشر شده از سوی ما را به دیگران منتقل می کنند و باعث شکل گیری گفتگو در بین انسان ها می شوند. به عبارتی ساده تر می توان گفت فرکانس موجی سینوسی است و بار ها منعکس می شود. فرکانس را با واحد هرتز اندازه گیری می کنند. در واقع تعداد تکرار یک موج سینوسی در ثانیه را فرکانس ان بر حسب هرتز می گویند.

 

[stextbox id=’info’ direction=’rtl’]

در ادامه سوالات مطرح شده در این قسمت را مورد بررسی قرار می دهیم.

 • منظور از فرکانس چیست؟
 • تداخل فرکانسی چیست؟
 • تداخل های فرکانسی چگونه به وجود می آیند؟
 • نویزها چه نوع صداهایی هستند؟
 • اکولایزر چیست؟
 • چگونه تداخل فرکانسی را رفع کنیم؟
 • چگونه از این پلاگین استفاده کنیم؟
 • امنیت فرکانس چگونه است؟
 • امواج فرکانسی در چه مواردی کاربرد دارند؟

[/stextbox]

 

منظور از فرکانس چیست؟

لفظ فرکانس به معنی میزان چرخه در ثانیه می باشد اما به صورت رایج به تعداد کارهای تکراری در هر ثانیه می گویند. فرکانس ها در صورتی که در محدوده مشخص باشند و از آن خارج نشوند قطعا می توانند صوت مناسبی را تولید نمایند و تداخلی رخ نخواهد داد.

منظور از فرکانس چیست؟
منظور از فرکانس چیست؟

تداخل فرکانسی چیست؟

پروسه میکس آهنگ ها شامل مراحل مختلفی است که باید همگی با دقت زیادی انجام شوند تا بتوان میکس فیلم یا آهنگ مورد نظر را به درستی انجام داد. یکی از معضلاتی که در این پروسه معمولا به وجود می آید تداخل فرکانسی است.

این تداخل ممکن است در هر مرحله یا بخشی از این پروسه رخ دهد. البته در بیشتر مواقع این مشکل در بخش  Low میکس ها اتفاق می افتد و مشکلاتی را پدید می آورد که باید آن ها را رفع نمود. این صحبت به این معنا نیست که تداخل فرکانسی در سایر فرکانس ها وجود ندارد بلکه بسیاری اوقات تداخل فرکانسی در محوطه مید رنج نیز می تواند صدایی آزار دهنده ایجاد کند و برخی سازهای مهم در میکس را از گوش پنهان کند.

از بهترین روش هایی که برای رفع این مشکل استفاده می شود اکولایزرها هستند.

تداخل های فرکانسی چگونه به وجود می آیند؟

از اصلی ترین مشکلات هر سیستم فرکانسی تداخل فرکانس ها می باشد و به معنی عللی است که موجب اختلال  در ارسال و دریافت پیام ها می شود. این عوامل می توانند داخلی و یا خارجی باشند. در صورتی که سیستم های فرکانسی تحت تاثیر سیگنالها و فرکانس های ناخواسته قرار بگیرند  و کانال های مجاور کانال های فرکانسی نویزهایی را ایجاد نمایند مانع از انتقال و دریافت کامل فرکانس ها و پیام ها می شوند و اختلالاتی را در این روند ایجاد می کنند که باعث می شود فرکانس ها به صورت نامفهوم و با کیفیت پایین منتقل شوند.

تداخل های فرکانسی چگونه به وجود می آیند؟
تداخل های فرکانسی چگونه به وجود می آیند؟

نویزها چه نوع صداهایی هستند؟

در ابتدا بهتر است به تعریف نویز بپردازیم. نویز صدایی است که هیچگونه وزنی نداشته باشد و دارای ریتم خاص و مشخصی نباشد بلکه به صورت نا مرتب است. نویزها دستگاه های الکترونیکی را تحت تاثیر قرار می دهند و اثرات نا مطلوبی را بر روی آن ها دارند. نویزها به طور کلی به سه دسته نویز زمینه، نویز نوسانی و نویز مزاحم تفکیک می شوند.

نویزها چه نوع صداهایی هستند؟
نویزها چه نوع صداهایی هستند؟

اکولایزر چیست؟

اکولایزرها فرکانس های موجود در سیگنال ها را تغییر داده و آن را کم و زیاد می کنند. این اکولایزرها نقش کنترل آهنگ صدا در تمامی ادوات موسیقی را بر عهده دارند. اکولایزرها موجب می شوند موسیقی و آهنگی که ساخته اید صدای مناسب تری را داشته باشد.

چگونه تداخل فرکانسی را رفع کنیم؟

روش های مختلفی برای رفع تداخل فرکانسی می باشد که یکی از آن ها استفادا از اکولایزر و پلاگین هایی مانند Gliss EQ می باشد. روش کار این پلاگین به این صورت است که باید بخش ها مختلفی از آهنگ یا برنامه خود را برای آن بفرستید و از طریق یک پنجره تغییر فرکانس هایی که در هر بخش وجود دارد را مشاهده نمایید. با استفاده از این روش شما به راحتی متوجه خواهید شد که دقیقا در چه بخش هایی تداخل فرکانسی وجود دارد و آن ها را رفع نمایید.

چگونه تداخل فرکانسی را رفع کنیم؟
چگونه تداخل فرکانسی را رفع کنیم؟

چگونه از این پلاگین استفاده کنیم؟

این پلاگین را جهت رفع تداخل فرکانسی می توان از سایت های معتبر موسیقی دانلود کنید و بر روی سیستم خود نصب نمایید تا بتوانید میکس کلیپ ها و آهنگ های خود را انجام دهید و تداخل های موجود را رفع نمایید.

امنیت فرکانس چگونه است؟

یکی از موارد بسیار مهم در سیستم های رادیویی و نرم افزارهای میکس و تنظیم آهنگ ها و موسیقی ها  امنیت فرکانس می باشد. در صورتی که بتواند شبکه فرکانس ها تحت کنترل قرار دد امنیت فرکانس ها و صداهای تولید شده را می توان تامین نمود. فرکانس ها باید حتما از امنیت کافی برخوردار باشند و رمزگذاری شوند تا مانع از دسترسی سایر افراد به آن ها شد و از آن ها به عنوان یک اطلاعات محرمانه  نگهداری نمود.البته این مورد درمورد فرکانس های رادیویی است. فقط خواستم بدانید که فرکانسی که در موسیقی بحث میکنیم کاملا با این موضوع متفاوت است.

پیدا کردن محوطه فرکانسی مفید

هر ساز در حوزه میکس صدا محوطه مفید فرکانسی دارد.

برای مثال های هت در محوطه فرکانسی های دارای محوطه مفید است.

کیک درام در محوطه فرکانسی لو دارای محوطه فرکانسی مفیداست.

گیتار بیس همین طور است.

خوب حالا اگر در قطعه کیک و بیس در کنار هم قرار گیرند باید به دنبال راهکاری برای رفع تداخل فرکانسی این دو ساز بود.

یکی از این روش ها ساید چین کامپرشن است.

روش های خلاقانه دیگری نیز در سیستم های اکولایزر مدرن وجود دارد .

 

امواج فرکانسی رادیویی در چه مواردی کاربرد دارند؟

کاربرد امواج فرکانسی بسیار گسترده است و می توان گفت اگر به پیرامون خود نگاه کنید متوجه خواهید شد که تقریبا در تمامی وسایل و لوازم الکترونیکی که در اطرافتان وجود دارد  امواج فرکانسی دخالت دارند. از مهم ترین کاربردهای آن ها می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • رادیوهای AM
 • رادیوهای موج کوتاه
 • رادیوهای باند شهری
 • رادیو FM
 • سیستم های دزدگیر منازل، خودروها به صورت بی سیم
 • کنترل های ماشین های کنترلی که از راه دور هدایت می شوند.
 • تلفن های بی سیم که امروزه بسیار مورد استفاده قرار می گیرند.
 • سیستم های ماهواره ای که برای موقعبت یابی و کارهای نظامی و تحقیقاتی استفاده می شوند.
 • گردنبد های ردیابی که معمولا به حیواناتی مانند سگ های حلال احمر و زنده یاب متصل هستند.
 • موبایل های هوشمند سلولی
 • هواپیماهای کنترلی
 • و …

این موارد تنها بخش کوچکی از کاربردهای امواج فرکانسی می باشد اما می توان گفت تمامی لوازم الکترونیکی که با آن ها در ارتباط هستید به نوعی با فرکانس ها مرتبط هستند.