کلاس سلفژ

کلاس سلفژ

مقاله ای که امروز می خواهیم برای شما دوستان مورد بررسی قرار دهیم راجع به کلاس سلفژ می باشد.

کلاس سلفژ کلاسی است که در آن درک بیشتر نت ها و همچنین اجرای درست نت ها آموزش داده  می شود. مطالب این مقاله درمورد کلاس سلفژ و هرآنچه که لازم است در این باره بدانید می باشد با ما همراه باشید.

کلاس سلفژ
کلاس سلفژ

[stextbox id=’info’ direction=’rtl’]

ممکن است برخی از دوستان در این باره سوالاتی داشته باشند ما به آنها پاسخ می دهیم:

  1. سلفژ چیست؟
  2. دوره های سلفژ چه ویژگی هایی دارند؟
  3. مخاطبین کلاس سلفژ را بیشتر چه کسانی تشکیل می دهند؟
  4. شرکت در کلاس های سلفژ از چه نظر اهمیت دارد؟

[/stextbox]

 

سلفژ چیست؟

سلفژ که به سرایش نیز شناخته می شود در اصل روشی در آواز محسوب می شود که در خواننده در آن نت ها را طبق نت های موسیقایی که وجود دارند می خواند. این نت های موسیقایی در هفت نت موجودند و هر کدام در زمان های خاصی زیر و بم متفاوتی به اجرا در می آیند. سلفژ از تکنیک های مخصوص به خود برخوردار است که در نهایت به اجرای منظم و پیوسته ی نت ها ختم می شود لازم به ذکر است که ترتیب نت ها در سلفژ بسیار مهم است.

تنها ترتیب نیست که باید بدان توجه داشت بلکه زمانبندی نیز از در اجرای نت ها و تسلط در ادای صحیح آنها نقش ویژه ای دارد. همانگونه که ادای به موقع و صحیح صدا ها(نت های موسیقی) باعث به وجود امدن آهنگی خاص می شود، سکوت نیز می تواند همان قدر در ایجاد آهنگ کاربرد داشته باشد و معنای خاصی را به همراه داشته باشد. یکی از مزیت های سلفي این است که به ما چگونگی تولید نت ها را با حنجره ی خود از لحاظ صدایی و هم از لحاظ زمانی یاد می دهد. در یک تعریف کلی می توان سلفژ را اجرای صحیح نت های موسیقی، درک درست از لحاظ شنیداری، زمان درست به کار بردن هر یک دانست.

سلفژ چیست؟
سلفژ چیست؟

دوره های سلفژ چه ویژگی هایی دارند؟

درکلاس ها و دوره هایی که برای آموزش سلفژ در نظر گرفته می شود اجرای درست نت ها و درک بهتر نت ها به هنرجویان آموزش داده می شود به بیانی دیگر یادگیری نت های موسیقی به صورت علمی و اصولی می باشد که در دو بخش سلفژ ایرانی و سلفژ کلاسیک موجود است و از مبتدی تا حرفه ای ادامه دارند. در این کلاس ها بیشتر در بخش نت خوانی تاکید می شود.

دوره های سلفژ چه ویژگی هایی دارند؟
دوره های سلفژ چه ویژگی هایی دارند؟

همچنین در این کلاس ها تنها به یادگیری سلفژ برای یک نوع ساز اکتفا نمی شود بلکه در اکثر آموزشگاه ها سلفژ، بیشتر سازها را به علاقه مندان یاد می دهند. سلفژ از زیر مجموعه هایی که تشکیل شده است که اگر بخواهیم به صورت حرفه ای آن را یاد بگیریم باید به تمامی این زیر مجموعه ها دقت کنیم در ادامه بر هر یک از آنها می پردازیم:

  • کانتاتی یا صدا خوانی:

در سلفژ کانتاتی بیشترین چیزی که مد نظر قرار می گیرد صداخوانی است، به این معنی که خواندن و سراییدن نت ها به طرز درستی انجام شود دقت داشته باشید که در ابتدا ممکن است در این کار نتوانید به خوبی پیش بروید اما بی شک هرکاری با تمرین و ممارست است که به صورت حرفه ای به اجرا در می آید.

  • پارلاتی یا وزن خوانی:

در این بخش از سلفژ بیشتر روی مسائل زمانبندی ها تاکید می شود، به نحوی که درک صحیح و اجرای درست نت در زمان مناسب خود اهمیت ویژه ای دارد. به جرعت می توان گفت که مهم ترین بخش موسیقی مربوط به زمان است در واقع بدون زمان موسیقی هیچ مبنای خاصی ندارد. دقت کنید که در هر نت زمان و اجرای به موقع هر نت و قطع اجرا در بخش های زمانی کوچک و بزرگ از نکات بسیار مهم می باشد.

  • دیکته ی موسیقی:

همانطور که از عنوان آن پیداست به دیکته کردن نت های موسیقی پرداخته می شود. در این بخش بیشتر روی جنبه ساختاری موسیقی مانور داه می شود، همچنین در بخش دیکته موسیقی از لحاظ شنیداری تسلط پیدا می کنیم که چگونه نت های موسیقی را به طور صحیح در بیاوریم.

تمامی توضیحاتی که در بالا گفته شد برای رسیدن به هدف به صورت حرفه ای لازمه اش یادگیری تئوری موسیقی به طرز درست و اصولی است.

 

مخاطبین کلاس سلفژ را بیشتر چه کسانی تشکیل می دهند؟

توجه به اینکه تمامی کسانی که نوازندگی می کنند با هر سازی که مربوط به حرفه ی آنهاست باید دوره های سلفژ را به طور کامل آموزش دیده باشند، اما بیشترین مخاطبین این کلاس ها آهنگسازان، هنرجویان آواز و هنرجویان ساز ها می باشند و در کل می توان گفت هر شخصی که به نحوی با موسیقی سرو کار دارد معمولا در این دوره ها شرکت دارد.

برای افرادی که می خواهند به کار آهنگسازی مشغول شوند کلاس سلفژ توصیه می شود و یا حتی برای کسانی که قصد آواز خوانی به صورت حرفه ای دارند نیز شرکت در این کلاس ها ضروری است. یادگیری سلفژ برای نوازندگان انواع ساز کاربردی است اما برای نوازندگان ویولن کاربردی تر می باشد به این دلیل که نت ها در ویولن برخلاف ساز های دیگری جای مشخی ندارند و همین امر می تواند عاتی باشد که نوازندگان یولن سلفژ را به صورت حرفه ای فرا گیرند تا حواس شنیداری آنها قوی شود و بتوانند به راحتی جای درست هر نت را پیدا کنند.

مخاطبین کلاس سلفژ را بیشتر چه کسانی تشکیل می دهند؟
مخاطبین کلاس سلفژ را بیشتر چه کسانی تشکیل می دهند؟

شرکت در کلاس های سلفژ از چه نظر اهمیت دارد؟

با توضیحاتی که در این مقاله درباره ی سلفژ گفته شد احتمال می رود که حالا به اهمیت شرکت در دوره ها و کلاس های سلفژ پی برده باشید. طبق جمع آوری اطلاعاتی که در این باره داشته ایم می توانیم سلفژ را یادگیری علم اصولی در موسیقی معرفی کنیم، در نتیجه هر عقل سلیمی می تواند به لزوم وجود سلفژ برای یادگیری عمیق تر و اصولی تر علم موسیقی پی ببرد. از سویی دیگر هرچه صداها را دقیق تر درک کنیم می توانیم در نت نویسی،  آهنگسازی و مواردی این چنینی بهتر عمل کنیم.

 

از همراهی همیشگی شما سروران سپاسگذاریم. هدف ما از گردآوری مطالب فوق آشنایی شما با موضوع مربوطه بود امیدواریم رضایت کافی را داشته باشید.