در این مقاله می خواهیم بررسی کنیم که ” کیفیت تا چه حد وابسته به تکنیک است ” .

در این مدت تعداد زیادی آموزش در زمینه میکس و مسترینگ مشاهده نموده اید و خوددتان هم کارهای زیادی را میکس و مسترینگ کرده اید.

اما در حرفه ای ترین حالت ممکن هم گاهی سوالاتی به ذهن آدم خطور می کند که ممکن است در ادامه راه باعث بروز مشکلاتی شود.

یکی از این سوالات این است که آیا کیفیت وی اس تی های استفاده شده در کار بر نتیجه نهایی من تاثیر گذار است یا اینکه من می توانم هر صدایی را با استفاده از تکنیک های میکس و مسترینگ تبدیل به یک صدای حرفه ای کنم.

 

به عبارت دیگر پرسش این است که کیفیت تا چه حد وابسته به تکنیک است ؟

برای پاسخ به این سوال باید ضعف های برخی صداها را در چندگروه  قرار داد :

گروه اول سازها و صداهایی هستند که دارای مشکل و ضعف صدا دهی در منطقه ای خاص هستند. برای مثال یک باس درام (کیک درام) که درمحوطه low  دارای ضعف می باشد و باعث می شود کار لو اند خوبی  نداشته باشد. این ضعف اغلب با انواع اکولایزرها و یا مالتی بند کمپرسورها قابل رفع می باشند.

گروه دوم سازها و صداهایی هستند که ضعف هارمونیکی دارند. برای مثال صدای گیتار که با پری امپ نامناسب ضبط شده و از ساچوریشن مناسبی برخوردار نیست. با توجه به تکنیک های اشاره شده در آموزش فاب فیلتر ساتورن این ضعف های هارمونیکی اغلب قابل جبران بوده و بعضا می توان به نتیجه ای کاملا حرفه ای رسید.

گروه سوم سازهایی که ضعف هایی داینامیکی و هارمونیکی را با هم دارند. در مورد این گروه هم می شود تا حد زیادی با تکنیک های میکس جبران نواقص را انجام داد اما باید توجه داشت که این کار مستلزم صرف وقت و هزینه و فرسایش روح و اعصاب میکس من خواهد شد. البته در این زمینه می توان از تکنیک های میکس هوشمند و نیم هوشمند هم بهره زیادی برد.

تا اینجا به این نتیجه رسیدیم که اکثر صداها قابل بازسازی و بهبود و رسیدن به سطح مطلوب هستند اما نکته ای هم در این بین مطرح شد که اولا این کار بسیار زمان بر و فرسایشی است و ثانیا بعضا نیازمند تکنیک و تسلط کافی بر تکنیک های روز میکس دنیاست.

شاید به همین دلیل باشد که داشتن وی اس تی ها با کیفیت و به روز همیشه می تواند آسان ترین  و سریع ترین راه برای رسیدن به بهترین نتیجه ممکن باشد.

برای مثال در مبحث واید بودن میکس با تعداد زیادی تکنیک از پنینینگ تا phase و حتی  delay و …. مواجه هستیم که به کار بردن هر کدام در مورد هر ساز نیازمند تجربه ای بسیار بالا در میکس است حال با استفاده از باندل وی اس تی واید می توانید به راحتی هرچه تمام تر نیمی از راه یک میکس تمام حرفه ای را طی کنید و فقط در مرحله مسترینگ با چند تنظیم ساده نتیجه ای بسیار حرفه ای را داشته باشید.

اینجاست که کار شما از لحاظ زمانی و فرسایش روحی کلی جلو می افتد.

اما در حالتی دیگر کسانی مثل خود من هستند که عاشق صدا و موسیقی هستند و می خواهند همه چیز را از صفر خودشان بسازند. برای این افراد شاید گذاشتن وقت خیلی هم آزار دهنده نباشد. اما باید توجه داشته باشیم که زمان در مارکت موسیقی امروز امری بسیار حیاتیست.

در نهایت این انتخاب با ماست که از وی اس تی های روز دنیا بهره ببریم و یا به تکنیک خود در میکس اعتماد کنیم .

 

 

 

 

2 thoughts on “کیفیت تا چه حد وابسته به تکنیک است

  1. با احترام به نظر شما بنده وقتی باندل واید شما را خریداری کردم متوجه شدم که تکنیک هیچ ارزشی ندارد و بایک وی اس تی می شود کل بازار را به دست گرفت .

  2. باندل وی اس تی واید که ساختید رو تقریبا تو همه کارم می زنم و نتیجش عالیه.یه ازون هم آخر کار و تمام. این که دیگه تکنیک نمی خواد. تا اون موقع هم کلی محصول جدید اومده که تکراری نشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + سه =